Dnevni arhiv: 11. 1. 2022

Deček, ki je prehitro rasel

Učenci 2. triade so se v zasneženem jutru odpeljali s spremljevalkami Lucio Ahčin Bavdek, Anico Prosen in vodjo KD Olgo Novak v Cankarjev dom, kjer so si v Linhartovi dvorani ogledali opero za otroke, Deček, ki je prehitro rasel. Z začetkom so zamujali 17′, trajala pa je 45′. Operni ansambel, ki se je hipoma celo vključil v igro, je glasbo v živo igral med odrom in publiko … Učenci so bili z vsebino predhodno natančno seznanjeni. Ob vizualnih in svetlobnih efektih se je odvijala poučna zgodba o “drugačnem sošolcu”, ki si želi biti takšen kot drugi – tako velik. Ko mu to željo dr. Skrčko uresniči na pobudo idealistične, humanistične učiteljice, se izkaže, da bo nazaj zrastel, če ne bo trobil v isti rog kot večina. Preizkušnja z razbojnikom pa razkrije njegovo plemenito srce in močno individualnost, samosvojost in pogum. Ponovno je izredno velik devetletnik, a po novem junak. Opera ima izredno močno sporočilo o pomenu: biti si zvest, biti to, kar si ti. Edino to ti lahko najbolje rata! Izredna pevska zasedba je z dinamičnim gibanjem odigrala zgodbo, besedilo se je gledalcem predvajalo v pisni oz. vidni obliki, edino doktorjev odnos do svoje med. sestre štrli v zrak kot velikanski, moteč, črn stopl. Škoda tenorista Igorja Torkarja!
Četrtošolci so nazaj grede prijetno presenetili s poznavanjem in petjem slovenske glasbe, pod vodstvom Žana Pavea, slišalo pa se tudi radosten vzklik: “Najboljši kulturni dan do sedaj!”