Mesečni arhiv: april 2023

VSESLOVENSKO PETJE S SRCI 2023

Tudi letos bomo na naši šoli sodelovali v dogodku, ki letos poteka že 6. leto zapored in ki se mu vsako leto pridruži več ljudi, tj. Vseslovensko petje s srci. Dogodek je postal neformalni praznik  petja in se letos širi tudi v zamejstvo.

Petje nam pomaga dvigniti razpoloženje, zdravi in ima še veliko drugih pozitivnih koristi in čudes, ki se jih premalo zavedamo.  Zakopani v vsakodnevno rutino smo pozabili na
vrednote, ki so nam jih zapustili naši predniki. Prepevanje nas poveže tudi v nevidnih sferah, predvsem pa nam pomaga znova najti stik samimi s seboj.

Po petih letih delovanja se je že ustvarilo mnogo primerov dobrih praks, ki jim lahko sledite in jih prenesete tudi v vaše okolje. Povezani  ljudje smo vedno premikali gore in tudi tokrat je lahko tako. K sodelovanju ste vabljeni prav vsi, tudi tisti, ki se s petjem ne ukvarjate, kajti glas imamo vsi. Pomembna je namera, ki nas poveže v srcih.
Gre za obsežen dogodek neverjetnih razsežnosti, kjer nas petje poveže v našem
slovenskem duhu.

Danes med glavnim odmorom smo zapeli tudi mi:

Slovenska himna

Čebelar

KOLESARJENJE – PROJEKT »VARNO NA KOLESU«

V sredo, 19. aprila 2023 smo izvedli športni dan, ki smo ga neposredno povezali s projektom “Varno na kolesu”. V prvem delu dneva, so učenci obnovili znanje cestno prometnih predpisov in se seznanili s teoretičnim delom projekta. V drugem delu je sledil praktičen del. Razdeljeni v 3 skupine, so izvedli delavnico spretnostni poligon na šolskem igrišču, se odpeljali na panoramsko vožnjo po Beumu kamnu in se pomerili v vožnji na čas – kronometru.

Na panoramski vožnji so učenci skupaj prekolesarili 466,5 km. Pridni so bili tudi na kronometru. Med fanti so bili najhitrejši Rajko, Miha K. in Valter, pri puncah pa Ema, Katja in Brina. Bil je res lep športni dan.

Občinsko tekmovanje »KAJ VEŠ O PROMETU«

Letos je občinsko tekmovanje iz znanja v prometu potekalo  na OŠ Podgora Kuteževo. Udeležilo se ga je 6 občinskih osnovnih šol, le ekipi OŠ DK ni uspelo zbrati ekipe. Našo šolo so zastopali Valter, Miha K, Aljaž P. in Matic v starejši skupini, ter Tine L., Tine Š. Miha Š. in Sebastjan v mlajši skupini. Obe ekipi sta se odlično odrezali in ponovno osvojili skupno prvo mesto v obeh kategorijah. V mlajši skupini je bil odličen Tine Širca, ki je osvojil skupno 3. mesto, med starejšimi pa sta izstopala Valter Kapelj kot skupno drugi in Matic Delost kot skupno 1. v starejši skupini. Slednji se je z osvojitvijo prvega mesta na občinski ravni uvrstil tudi na državno tekmovanje, ki poteka vsako leto na zadnjo soboto meseca maja. Lokacijo izvemo po prvomajskih praznikih.

Čestitke za vložen trud si zaslužijo tudi ostali nastopajoči.

Plesni utrinki 2023

V Avditoriju Portorož se je letos odvijala Območna revija »Plesni utrinki 2023« za
področje Primorske v organizaciji Javnega sklada republike Slovenije za kulturne
dejavnosti. Našo šolo sta zastopala dva plesna para. V čarobnem ambientu so
dekleta odlično odplesala in od strokovne selektorice priznane plesalke Aje Zupanec
prijele spodbudne pohvale.

OBMOČNA REVIJA OTROŠKIH IN MLADINSKIH PEVSKIH ZBOROV

Veliko pevskih vaj je bilo potrebnih za nastop na Območni reviji v Ilirski Bistrici. Ta nastop je za šolske zbore zelo pomemben. Po prijavi na revijo smo delali na izbranih pesmih še intenzivneje.
Tako sta otroški in mladinski pevski zbor naše šole nastopila v Domu na Vidmu in sicer
31.marca 2023. Peli smo med osmimi nastopajočimi pevskimi zbori. Nastopa sta bila
uspešna, mladi pevci so upoštevali vse dogovorjeno in pridobljeno na pevskih vajah. Tudi kot poslušalci so se dobro odrezali. Razveselili so se sodelovanja pri izvajanju dveh skupnih pesmi ob koncu revije.
Vsi nastopajoči zbori so prejeli priznanje za sodelovanje na Območni reviji otroških in
mladinskih pevskih zborov ter glasbeno zbirko Janeza Močnika Pesmice za otroke.
Zaključek je bil sladek ob krofih in sokovih.

POSTAJAM KOLESAR

Vseslovenski projekt Varno na kolesu učence spodbuja k spoznavanju prometnih pravil ter k aktivnemu preživljanju prostega časa na kolesu, s poudarkom na varni udeležbi v prometu.
Učenci 5. razreda, ki v letošnjem šolskem letu opravljajo kolesarski izpit, sodelujejo pri
dejavnostih iz sklopa Postajam kolesar.

V petek, 24 marca 2023, smo z učenci 5. razreda izvedli športni dan na kolesu. V šolo smo pripeljali svoja kolesa in najprej preverili, ali so tehnično brezhibna. Ugotovili smo, da je kar nekaj koles tehnično neustreznih, napake pa bomo čim prej odpravili. Nato smo si nadeli kolesarske čelade ter ponovili, kdaj je kolesarska čelada pravilno nameščena. Kmalu smo se podali na spretnostni poligon, kjer smo preizkusili svoje spretnosti v vožnji s kolesom.

Preizkusili smo se tudi v vožnji s triciklom, poganjalčki, rolerji in skiroji. Bilo je zelo zabavno! V okviru projektne naloge smo pri likovni umetnosti pripravili tudi stripe z naslovom »Frajerji nosimo čelado« ter »Hej ti, napačna smer!«. Z njimi smo želeli na ustvarjalen način opozoriti na posledice neuporabe čelade in vožnje v napačno smer.

V času opravljanja nalog smo se ogromno naučili. Svoje znanje bomo zagotovo potrebovali za varno vožnjo v prometu.