Mladi podjetniki v svetu videoprodukcije

V sredo, 23. 4. smo s skupino mladih podjetnikov odpravili na Osnovno šolo Pivka, kjer smo se udeležili zanimive delavnice, ki jo je organiziral Podjetniški inkubator Perspektiva.

Namen delavnice je bil učencem približati svet videoprodukcije, z njimi pa smo ustvarjali pod vodstvom Larise Derenčin iz podjetja Elite d.o.o. Larisa je mladim najprej na kratko predstavila, kako nastane video – od ideje in snemanja do montaže. Predstavila jim je tudi nekaj primerov prakse, na katere so se lahko naslonili. Nato pa so se učenci hitro prelevili v prave male ustvarjalce.

S telefoni v rokah so iskali zanimive kadre, se preizkušali v vlogi snemalcev, režiserjev in celo igralcev. Po snemanju je sledil še drugi del – montaža. Naučili so se, kako posnetke sestaviti v smiselno celoto, dodati prehode, glasbo in napise. Ob tem so pokazali ogromno ustvarjalnosti in iznajdljivosti.

Delavnica je bila odlična priložnost za razvoj kreativnosti, spoznavanje sodobnih digitalnih orodij in povezovanje z lokalnim podjetniškim okoljem. Veselimo se še več takšnih sodelovanj!

VSESLOVENSKO PETJE S SRCEM

Že osmo leto po Sloveniji poteka skupni projekt Vseslovensko petje s srci. S skupnim prepevanjem povezujemo vse generacije, vse družbene sloje doma in po svetu, negujemo slovensko kulturo in jezik, krepimo nacionalno pripadnost in preprosto ustvarjamo boljše vzdušje. Petje je naša najobsežnejša kulturna dediščina, na katero smo še posebej ponosni.  Naša bogata zakladnica ljudskega izročila je naša odgovornost, da jo ohranimo in da jo predamo naslednjim rodovom. Vseslovensko petje s srci vselej poteka na Jurjevo. Zeleni Jurij je starodavni mitološki junak, ki prinaša pomlad, zdravje, srečo in obilje v naše hiše. Letos smo prepevali 23. aprila med 10. in 11.  uro dopoldan ter med 18. in 19. uro popoldan.

Na Osnovni šoli Toneta Tomšiča v Knežaku je prepevala kar cela šola skupaj. Petje sta vodili učiteljici Morena Hostinger in Katja Morel, ob kitari je učence spremljala Tanja Blažek, vsem znanega Čebelarja pa smo zapeli ob spremljavi šolskega harmonikarskega tria. 

Medgeneracijsko kolesarjenje

V sredo, 23. aprila 2025, se je ob 16.30 pred šolo zbralo nekaj več kot 30 učencev, staršev in starih staršev na medgeneracijskem kolesarjenju. Druženje, ki je kljub dežnim kapljicam prineslo veliko dobre volje in prijetnih trenutkov. Pot smo začeli s skupinskim zagonom in se podali po glavni cesti proti Koritnicam. Med vožnjo smo opazovali spreminjajoče se nebo – temne oblake, nežne kapljice, ki so lesketale v zraku, in sončne žarke, ki so sramežljivo kukali izza oblakov. Narava nas je znova očarala. V Koritnicah smo si vzeli kratek čas za oddih, nato pa nadaljevali pot proti vasi Bač in naprej do Knežaka. Po vrnitvi na startno mesto je sledil še zabaven zaključek – spretnostna vožnja po poligonu, kjer so se lahko udeleženci preizkusili v kolesarskih veščinah in se pri tem tudi nasmejali. Dogodek je bil prijeten, povezujoč in poln lepih vtisov. V juniju ga z veseljem ponovimo – upamo le, da nam bo takrat vreme bolj naklonjeno!

#varno na kolesu

Praznična peka v 5. razredu

V sredo, 16. 4. 2025, so imeli v 5. razredu tehnični dan. Izvedli so praktično delavnico peke piškotov in sladkega kruha – pletenic. Namen dejavnosti je bil spoznati osnovne postopke peke, pravilno uporabo sestavin ter razvijati ročne spretnosti in sodelovanje v skupini. Učenci so najprej pripravili vse potrebne sestavine za peko. Pri tem so si pomagali s tehtnicami, merilnimi lončki in recepti. Uporabljali so osnovne sestavine, kot so moka, sladkor, maslo, jajca, mleko, kvas in vaniljev sladkor. Za piškote so zgnetli masleno testo, ki smo ga nato razvaljali in izrezovali s pomočjo modelčkov. Testo za sladki kruh – pletenice so vzhajali, nato pa oblikovali v različne pletenice s tremi prameni in polnjene z jajčkom. Piškote so spekli v pečici na 180 °C približno 10–15 minut, dokler niso bili zlato rjavi. Pletenice so se pekle nekoliko dlje, približno 30 minut. Pred peko smo jih premazali z razžvrkljanim jajcem. Ko so bile vse dobrote pečene, so jih postavili na ohlajanje. Cela šola je dišala po sladkem. Sledila je pokušina, kjer smo ocenili okus, teksturo in videz izdelkov. Nekaj piškotov in pletenic smo tudi lepo zapakirali in jih odnesli domov. Učenci so se naučili natančno slediti receptom, uporabljati kuhinjske pripomočke in delati v skupini. Poleg tega so razvijali občutek za estetiko pri oblikovanju piškotov in pletenic. Dejavnost je bila prijetna, poučna in okusna, povezala je znanje iz teorije s praktičnimi veščinami in spodbudila ustvarjalnost.

Naša pomlad

V torek, 15. 4., so se v Domu na Vidmu zbrali najlepši otroški in mladinski glasovi. Odvijala se je namreč območna revija otroških in mladinskih pevskih zborov. Med 12. nastopajočimi zbori so se predstavili tudi pevci iz OŠ Toneta Tomšiča Knežak in bili pohvaljeni za odpeti pesmi.

PLANINSKI IZLET NA MALI GOLAK (1495 m)

V soboto, 12. 4. 2025 smo se mladi planinci iz naše šole udeležili planinskega izleta na Mali Golak v sklopu akcije Mlad bistr’ški planinc. Naše izhodišče je bilo pri koči Edmunda Čibeja v Tihi dolini (945 m), od koder smo se po lepo označeni poti začeli počasi, a vztrajno vzpenjati proti vrhu. Sončni žarki so nas celo pot lepo greli.Na vrhu nas je čaksl čudovit razgled, videle so se Julijske Alpe.  

Vračali smo se mimo Iztokove koče pod Golaki (1261 m). Z avtobusi smo se ob 16.00 vrnili pred šolo. 

3×3

Kar nekaj učencev naše šole v prostem času trenira košarko. Letos smo se udeležili že občinskega tekmovanja v igri košarke 5:5 učenci pa so izrazili željo tudi po tekmovanju 3×3. V četrtek, 3. 4. 2025 je na OŠ Rakek potekalo področno tekmovanje iz košarke 3×3. Naši učenci so se v skupini odlično odrezali. Premagali so OŠ Antona Globočnika iz postojne in OŠ Tolmin. Premoč so morali priznati samo OŠ Lucija. V nadaljevanju tekmovanja so naleteli na močno ekipo OŠ Cerknica in zaradi načina tekmovanja na izpadanje na žalost zaključili s tekmovanjem. Kljub temu so se odlično odrezali in tekmovanje končali na 17. mestu do 30 ekip na tekmovanju.

MALI NOGOMET MLAJŠI DEČKI

V petek, 21. 3. 2025 se je reprezentanca šole, sestavljena iz učencev 6. in 7. razreda, odpravila na občinsko tekmovanje v malem nogometu za mlajše dečke, torej učence sedmih razredov in mlajših. Tekmovanje smo otvorili s tekmo proti OŠ AŽ. Zaradi malce iskanja in začetne treme je domačinom uspelo doseči dva gola in  tekmo smo na žalost izgubili. Drugo tekmo proti OŠ DK smo igrali bolj samozavestno in dosegli celo dva gola. Žal smo prejeli tri in bili znova prekratki za zmago. OŠ Podgrad nas je nadigral z rezultatom 3:0, zadnjo tekmo pa smo dodobra namučili izjemno talentirano ekipo Jelšan in gol prejeli šele v zadnji minuti tekme ter tako izgubili z 1:0.

Vrstni red turnirja:

1. OŠ Dragotina Ketteja

2. OŠ Jelšane

3. OŠ Antona Žnideršiča

4. OŠ Podgrad

5. OŠ Knežak

Vransko- center vožnje

V preteklem šolskem letu so se učenci 5. razreda udeležili projekta Varno na kolesu in si priborili nagrado »Prometno varnostni dan v centru varne vožnje na Vranskem«, ter so zato v sredo, 19. 3. 2025, skupaj z učenci 4. in 5. razreda, obiskali center varne vožnje Vransko. Učence so po prihodu na Vransko učitelji varne vožnje razdelili v dve skupini. Prva skupina je najprej iz lego kock sestavljala avtomobilčke in jih nato s pomočjo mobilnih telefonov tudi vozila. Druga skupina pa je pod vodstvom učiteljev varne vožnje spoznala, kako pomembno je, da se vedno pripnemo z varnostnim pasom. S simulatorjem prevračanja so se tudi poskušali rešiti iz prevrnjenega avtomobila. Sledila je demonstracijska vožnja po poligonu in prikaz nevarnih situacij v prometu, učenci so se razveselili tudi kolesarskega in motorističnega poligona, kjer so preizkusili svoje veščine. Pridobili so zelo veliko življenjskega znanja in veščin.

NARAVOSLOVNE DEJAVNOSTI V 4. RAZREDU

V 4. razredu v okviru naravoslovja in tehnike učenci radi delajo različne poskuse.

Trenutno se učimo o magnetizmu in elektriki. Učenci so narisali ribice in nanje prilepili manjše predmete iz različnih kovin (bron, železo, jeklo, baker…). Nato so se v skupinah igrali magnetni ribnik in v razpredelnici označevali, katero snov je magnet privlačil in katero ne. Ugotavljali so, katere snovi imajo magnetne lastnosti.

Vsi so tudi uspešno naredili električni krog tako, da je žarnica zagorela. Vanj so vključili tudi stikalo in motorček. Sledilo je ugotavljanje, katere snovi so električni prevodniki in katere električni izolatorji. To so naredili tako, da so v krog vključili različne materiale (les, guma, kovina, steklo…).

Takšne ure so učencem posebej všeč. Več v galeriji.