Astronomski večer na Sv. Trojici

sredo, 5. 10. 2016, smo na šoli organizirali poseben popoldan in večer, za učence osmega in devetega razreda.

Združili smo koristno z zanimivim, saj smo se odpravili na pohod na Sveto Trojico nad Pivko (1106 m), kjer smo izvedli ASTRONOMSKI večer.

Priključili so se nam tudi učenci osnovne šole Jelšane.

Sveta Trojica je razgleden vrh, ki leži vzhodno od Pivke. Tu naj bi se potikal legendarni Martin Krpan. Na vrhu je že v 17. stoletju stala manjša cerkev, ki pa je propadla nekje na prehodu iz 18. v 19 stoletje. Pred kratkim so jo ponovno pozidali in zdi se, kot da tu stoji že od nekdaj.

Naš pohod smo začeli v naravi, po makadamski cesti. Ko smo se nekoliko dvignili,  so se  lepo videli hribi, ki proti jugu in zahodu obkrožajo Pivško podolje.

Pri oznaki  Sveta Trojica, smo zavili na ozko gozdno cesto in se pričeli  bolj strmo vzpenjati.

V cerkvici, na vrhu Svete Trojice , smo se malo okrepčali in slišali nekaj zanimivih dejstev o vesolju. Izvedli smo preproste poskuse, ki so nam nekoliko približali tako abstraktno in veličastno vesolje. Poslušati smo morali zbrano, saj je nato sledilo tekmovanje v znanju – kaj sem se naučil o vesolju ( male sive celice).

Ko se je dovolj stemnilo, smo opazovali nočno nebo in se naučili, kako se lahko s pomočjo zvezd orientiramo v naravi.

Sledil je nočni sestop v dolino, s postanki ob poslušanju romantičnega rukanja jelenov.

Lepo nam je bilo.

S7308300 S7308297 S7308296 S7308284 S7308220 S7308210 S7308208 S7308207