Mesečni arhiv: januar 2021

LEPO JE PISATI NA ROKE

Pod okriljem organizatorjev Ministrstva RS za izobraževanje, znanost in šport, Zavoda za šolstvo in Društva Radi pišemo z roko smo se tudi na  OŠ Knežak v šolskem letu 2020/21 vključili v projekt Radi pišemo z roko 2020/21. Teden pisanja je na Slovenskem potekal med 18. in 22. januarjem, letos že šestič.

»Pisanje z roko je več kot uporaba pisala, je pomembna, izvirna človekova spretnost /…/ in spretnosti razvijamo z vajo,« so zapisali na Društvu Radi pišemo z roko v prvem povabilu.  Namen projekta je ozaveščati mlade in odrasle o pomenu piana z roko, ga spodbuditi, vzpostaviti pozitiven odnos do rokopisov in nemara celo povleči nekaj z naftalina kot nekaj vrednega. Morda bo povečana uporaba računalnikov in izobraževalno-komunikacijske tehnologije tudi pripomogla k temu. Kot je v pismu zapisala učenka 8. razreda, češ: Ko ti pišem to starinsko pismo, počnem pravzaprav nekaj novega.

Počasi, lepo počasi pisalo po papirju drsi,

nam črke ustvarja in misli umiri.

PREDNOSTI PISANJA Z ROKO so: zagotavlja kompleksnejše delovanje možganov, spodbuja kreativnost, informacija se dlje časa zadrži v spominu, OMOGOČA DOLGOTRAJNEJŠO POZORNOST, upočasni mentalno staranje, zagotavlja večjo vztrajnost pri delu, pisec se domisli več idej kot pri pisanju na tipkovnici …

K sodelovanju smo poleg učencev povabili tudi odrasle, ki so s šolo neposredno ali posredno povezani. Odzvalo se je 78 ljudi, od tega 69 učencev. Na nižji stopnji 44, na višji pa 25. Ker je bila letošnja tema pisanja PISMO PRIJATEJU  v najširšem pomenu besede, smo svetovali, da avtorji pisma tudi v resnici odpošljejo, tako v ovojnici in z znamko. Verjamemo, da je to komu polepšalo dan. Prejeli smo mnogo zanimivih pisem, ki so se o vsebini pogosto dotikala aktualne teme covida 19, različno dolgih, nekatera pa so bila tudi zelo lepa, estetsko dovršena. Posebna so tudi pisma mame, ki jo zanima tudi kaligrafija, in učiteljic ter vzgojiteljic. Žirija, v sestavi Alenke Biščak in Martine Batiste Jenko, bo dodelila tudi nekaj nagrad za najboljša pisma v različnih kategorijah. Nagrajenci in pisma v filmčku bodo objavljena na šolski spletni strani.

Veselilo bi nas, če smo komu rokopis uspeli približati kot neko posebno, lepo dejavnost; kot nekaj dragocenega in vrednega; saj je pisati s peresom, na papir, uporabiti črtalnik, prilepiti znamko in razveseliti nekoga z navadno pošto žlahtno ter plemenito, in ne le mučno, zoprno in odveč kot nujno zlo v šoli.

OBVESTILO O PONOVNEM VRAČANJU UČENCEV OD 1. DO VKLJUČNO 3. RAZREDA V ŠOLO

Spoštovani starši in učenci.
Vlada RS je odločila, da se bo v torek, 26. januarja 2021 ponovno začel pouk v
šoli za učence in učenke prvih treh razredov in sicer pod posebnimi higienskimi
ukrepi za preprečevanje širjenja okužb z boleznijo COVID-19: upoštevanje
ustrezne medosebne razdalje, nošenje mask, higiena rok in kašlja, zračenje
prostorov, čiščenje in razkuževanje.
Ob vrnitvi učencev bomo zagotovili uvajalni čas za ponovno prilagajanje na šolsko
rutino, učitelji pa bodo posebej pozorni na čustveno socialne vidike učencev.
V šolo lahko vstopajo le zdravi učenci, brez naslednjih simptomov:

• povišana telesna temperatura,
  • zamašen nos, nahod
  • kihanje,
  • kašljanje,
  • bolečine v žrelu,
  • težko dihanje,
  • glavobol,
  • bolečine v mišicah,
  • driska
  • slabost
  • bruhanje
  • sprememba zaznavanja voha, okusa
  • neobičajna utrujenost,
  • vnetje očesnih veznic.
    O vseh podrobnostih vračanja učencev v šolo vas bomo pravočasno obvestili.
    Za učence od 4. do 9. razreda pa bo pouk še naprej potekal na daljavo.
    Ostanite zdravi!

Klavdija Sotlar,
pooblaščena namestnica ravnateljice

Drugošolci ustvarjajo

Pri likovni umetnosti so drugošolci ustvarjali v tridimenzionalnem prostoru. Izdelovali so vetrnice, gugajoče snežake, hiše in vozila. Takole so se izkazali.

Glasbena umetnost v 2. razredu

Med drugim pri glasbeni umetnosti v 2. razredu tudi poslušamo glasbo brez besedila. Tokrat je bila to skladba Labod (Camille Saint – Saens). Otroci so ob poslušanju za zaprtimi očmi v svojih glavicah oblikovali zgodbo. Ilustrirali so jo, jo besedno opisali in zaplesali. Tole pa so njihovi izdelki.