Mesečni arhiv: september 2019

Kros 2019

Kar sedem bleščečih medalj so na “beu kamn” prinesli učenci naše šole. Vrvež in ponos sošolcev je bilo slišati ob njihovem prihodu v šolo. Čestitamo vsem udeležencem!

Pešbus

Včeraj se je začela »vožnja« Pešbusa. Na obeh postajah na Baču sta spremljevalki Mira Kirn in
Miroslava Knafelc pobrali 10 učencev in z njimi kljub dežju veselo prikorakali do šole. V Knežaku pa sta bili spremljevalki Maja Kočar Škrlj in Vanja Delost do šole sta pripeljali 13 »Pešbusovcev«.
Hvala vsem, ki podpirate ta projekt in aktivno v njem sodelujete.

Anica Prosen, koordinatorica projekta

Teden mobilnosti

V petek, 20.9., smo s šestošolci pri LUM obeležili teden mobilnosti. Najprej smo se pogovarjali o letošnjem sloganu Gremo peš, nato pa se razdelili v skupine. Vsaka skupina je na šolsko parkirišče naslikala eno prometno situacijo, ter kako se v tem varno obnašamo: pešec, kolesar, krožišče in križišče.

Tudi tretješolci smo ob zaključku tedna mobilnosti ustvarjali. Izdelali smo plakat, s katerim želimo vzpodbuditi učence, da bi  v šolo hodili peš oz. uporabljali šolski avtobus.

Gremo peš!

Ob letošnjem evropskem tednu mobilnosti bodo na naši šoli potekale različne dejavnosti. V petek, 20.9.2019, bomo šolsko parkirišče preuredili v igrišče, kje se bodo lahko preizkusili otroci iz vtrca in šolarji.

Tudi letos bo pešbus “hodil” vsak dan med 23. 9. in 3. 10., zato vabljeni vsi učenci od 3. do 6. razreda, da noge razmigate tudi sami.

Prometna kača bo letos celo šolsko leto spodbujala učence od 7. do 9. razreda, da v šolo prihajajo s kolesom, avtobusom, peš ali s souporabo avtomobila.

Gremo peš, saj noben avto nima tako lepih nog, kot mi!

Rezultat iskanja slik za teden mobilnosti

PO PROMETNIH POTEH S POLICISTOM

V torek,10.9.2019, so se prvošolci s policistom Vilijem odpravili na poučni sprehod po
prometnih poteh v Knežaku. Učenci so se urili v hoji v urejeni koloni. S policistom so se
naučili, po kateri strani ceste morajo hoditi, kjer ni pločnika. Policist jim je pokazal, kako se
hodi po pločniku in jim predstavil ravnanje pešcev v križišču. Večkrat so se znašli v njem in
na zadnjem so ravnanje že obvladali. Vadili so pravilen prehod ceste po zebri, potrebno je bilo
veliko vaje.
Ker so se prvošolci izkazali v vlogi pešcev, jim je policist Vili razkazal svoj policijski avto in
jim odgovoril na številna vprašanja.
Učencem je bilo »prometno delo« zelo všeč, o njem so veliko govorili. Upajmo, da bodo
pridobljeno znanje s pridom uporabili.

Morena Hostinger

1. športni dan

V sredo, 4. 9. 2019 smo na naši šoli izvedli športni dan. Lepo vreme smo izkoristili za pohodništvo. Prva triada se je odpravila proti Koritnicam, kjer jih je pri gasilskem domu pričakal KUŽA PAZI. Z našimi najmlajšimi se je podružil in jih hkrati opozoril in naučil kako se je potrebno kot pešec ravnati v prometu. Druga triada se je peš odpravila na Juršče. Pot jih je vodila mimo gradu Kalc do Zagorja, od tam pa po gozdni poti do lovske koče na Jurščah. Lepo urejen prostor pri koči smo izkoristili za počitek in malico, nato pa so se po isti poti vrnili nazaj. Prehodili so kar 13 kilometrov. Naši najstarejši učenci iz tretje triade pa so si privoščili še vožnjo z avtobusom, ki jih je odpelajl do Trnja pri Pivki od koder so se povzpeli na najtežjo točko sredinega športnega dne, Sveto trojico. Pot navzgor je bila zahtevna vendar zabavna.Razgled na vrhu je odtehtal vsa napor ki so ga učenci vložili v vzpon. Zaradi vetrovnega vremena so se kar hitro odločili za sestop, ki je bil seveda lažji vendar tehnično zahteven. Noge so bile že nekoliko utrujene zato je bilo potebno dosti pazljivosti pri hoji navzdol. Športni dan so vsi učenci uspešno zaključili. Zaslužijo si veliko pohvalo, saj je bila udeležba kar 99,5 odstotna. Bravo OŠ Knežak!

PRVI ŠOLSKI DAN ZA NOVE UČENJAKE

Prvošolci, njihovi starši in razredničarka smo komaj čakali vstopiti v novo učilnico – igralnico. Pa ni bilo mogoče. Tam se je nekaj dogajalo in morali smo počakati. Kot smo bili domenjeni, pa smo ob desetih morali vstopiti. In glej ga zlomka, tam sta spala Lili in Bine. Polepšala sta učilnico in od utrujenosti zaspala. Otroci ju niso prepoznali, pa so ju vseeno zbudili. Bine in Lili sta bila zelo zadovoljna, ker sta končno dočakala nove šolarje. Veselo sta jih pozdravila, pokramljala z njimi in »dala petke« staršem. Vzdušje se je sprostilo. Po predstavitvah sta čebelčka otroke obdarila in jim nadela rumene rutice. Učenci so obljubili, da boda za le-te skrbeli sami in jih ne bodo pozabljali.

V imenu ravnateljice nas je obiskala učiteljica Klavdija in nas vse skupaj razveselila s spodbudnimi besedami. Policist Vili nam je povedal, kako naj se vedemo v prometu, da bomo varni. Obljubil je, da nas bo prihodnji teden obiskal in nam pri tem pomagal. Veselo je bilo, ko so prisotnim zapeli o trinajstih korenjakih učenci 4., 5. in 6. razreda, in ko je na harmoniko zaigral tretješolec Nik.

Medtem, ko so prvošolci skupaj z Lili potešili lakoto v jedilnici, smo se starši pogovorili o stvareh, ki so pomembne za začetke šolanja. Po vrnitvi v učilnico so prvošolci dokazali, da so iz pravega testa, zato so dobili »potrdilo«, da so sedaj pravi šolarji. Prejeli so še darila in lepe nove delovne zvezke.

Ob zaključku otroci niso hoteli še domov, vendar so se le odpravili, ko smo skupaj ugotovili, da si je potrebno odpočiti za naslednji šolski dan in narediti še domačo nalogo. Obljubili so namreč, da bodo staršem pomagali zaviti in podpisati zvezke in delovne zvezke ter pripraviti ostale šolske potrebščine.

Upam, da so tako starši kot njihovi otroci ugotovili, da šola ni pravljica, pa tudi boleča ni. Učilnica je še vedno tudi igralnica, učili se bomo ob igri.

Morena Hostinger