Mesečni arhiv: september 2018

Prvi planinski izlet mladih planincev iz PD Snežnik Ilirska Bistrica ter srečanje treh društev

V soboto, 15.9.2018, smo mladi planinci iz PD Snežnik, člani PD Postojna in člani KPD Miroslav Vilhar iz Zagorja preživeli čudovit dopoldan.

Mladi planinci in njihovi starši smo se zjutraj zbrali na igrišču na Baču. Sledil je pozdrav in kratka predstavitev življenja in dela našega narodnega buditelja Miroslava Vilharja, ki je živel in delal na bližnjem gradu Kalc. Letos namreč obeležujemo 200. letnico njegovega rojstva.

Po vaški cesti smo se odpravili proti hribu Tuščak (786 m). Prav lepo je bilo videti pisano kolono, ki se je vzpenjala proti vrhu. Na vrhu nas je pričakal lep pogled na vse okoliške vasi Bač, Knežak, Koritnice, Zagorje… Mladi planinci so bili ponosni, ker so si v svoje planinske dnevnike lahko odtisnili žig novega vrha.  Po okrepčilni malici in počitku smo se odpravili nazaj v dolino. Mimo pašnikov in vojaškega poligona smo pot nadaljevali proti gradu Kalc. Po poti nas je spremljajo sonce in dobra volja.

Na križišču, ki pelje k gradu Kalc smo se srečali s člani PD Postojna in člani Kulturno posvetnega društva Miroslav Vilhar iz Zagorja. Glas harmonike nam je dal še dodatno energijo, da smo lahkih nog stopali proti gradu. Tu nas je pozdravil g. »Miroslav Vilhar« (g. Marko Vadnjal) in nas nagovoril. Med lipami se je zaslišala harmonika in lepo petje pevski zbora, ki je zapel nekaj  Vilharjevih pesmi: Rožic ne bom trgala, Lipa zelenela je, Bliz Triglava… Čas je prehitro minil in morali smo se odpraviti  proti zaključni točki našega izleta. Mladi planinci iz PD Snežnik smo se mimo Sv. Barbare, kjer stoji obnovljen spomenik in grobnica Miroslava Vilharja ter njegove družine, odpravili k OŠ Toneta Tomšiča Knežak. Od tu so nas avtobusi odpeljali proti domu.

Bilo nam je lepo in komaj čakamo naslednji planinski izlet.

Mentorica planinske skupine na OŠ Knežak Vanja Delost

Rastem s knjigo

Dne 19. septembra 2018 so učenci 7. razreda z učiteljico Olgo Novak odšli v Splošno knjižnico Makse Samsa v Ilirsko Bistrico in tako že jeseni realizirali projekt Rastem s knjigo. Ponavadi se tja odpravimo spomladi, letos pa smo se odločili to storiti prej, saj je knjižno darilo letos razpisana knjiga za Cankarjevo tekmovanje, tj. Avtobus ob treh Nataše Konc Lorenzutti.

Poleg knjige pa učenci od različnih  prijaznih knjižničark, tokrat jih je sprejela in pozdravila tudi direktorica, ga.  Damjana Hrabar, prejeli tudi mnogo koristnih in zanimivih informacij, t. i. knjižnično-informacijska znanja (KIZ). Izvedeli so o zgodovini knjižnice, pesnici, po kateri je knjižnica poimenovana, pa o UDK – univerzalni decimalni klasifikaciji; učenci so uspešno opravili naloge, kako poiskati gradivo, seznanjeni so bili s cobissom in Mojo knjižnico ter domoznanskim oddelkom.

Z lokalnim avtobusom smo se k pouku vrnili, razigrani in polni novih vtisov.

Prvič v šolo

Na osnovno šolo Toneta Tomšiča je letošnjega septembra vstopilo kar 15 prvošolcev. Skupaj s starši in torbami vseh barv so nestrpno čakali kdaj se bodo odprla vrata 1. razreda.  Učiteljici Tanja in Nataša sta jim pripravili prijeten razred, da so bili prvi koraki v hišo učenosti  samozavestnejši in bolj korajžni.  Vse zbrane sta pozdravila ravnateljica Tea Gustinčič in policist Viljan Ljubič. Oba sta dala koristne napotke za varno in prijetno bivanje v šoli in izven nje.  Po pravljici in delavnicah je sledilo sladko presenečenje in spominek na prvi šolski dan.

Učiteljica Tanja Blažek

Vzgojiteljica Nataša Frank

Policist na obisku

V torek, 11.9.2018, je prvošolce in drugošolce obiskal policist Viljan Ljubič. Ponosno  in z rumenimi rutkami smo se skupaj s policistom odpravili na poučen sprehod po Knežaku. Policist nas je opozoril na nevarnosti in pasti na cesti, kako varno prečkamo cesto na prehodu za pešce in kako se obnašamo na cesti in pločniku. Ker smo bili pridni in poslušni smo dobili pobarvanke in si ogledali policijski avto.

Učiteljica Tanja Blažek

Vzgojiteljica Nataša Frank

Beremo skupaj

BRANJE

Branje je potovanje
na barkah besed prek tišine.
Molčiš in poslušaš čenčanje
daljav in sveta iz bližine.
Brina Štampe Žmavc

Branje knjig je torej kot potovanje, kjer spoznavamo druge kulture in življenje, ki ga ne bomo nikoli živeli. To je tako, kot če bi živeli več življenj. Ko beremo, se učimo novih besed, knjižnega jezika, bogatimo besedni zaklad in pridobivamo znanje o okolju, ki nas obkroža, o ljudeh in njihovi kulturi, naravi, zgodovini …

Čas, preživet z otrokom ob knjigi, z branjem, pripovedovanjem in pogovarjanjem, je kvalitetno preživet čas. Najpomembnejše je, da se kot starši zavedamo, da z branjem raznolike otroške literature spodbujamo v otroku pozitiven odnos do branja, knjig, jezika; hkrati pa je skupno branje prvi korak k trajnostnemu razvoju in postavljanju temeljev otrokovega življenjskega sloga.

Z namenom krepiti bralno kulturo od 8. septembra do 8. oktobra v Sloveniji poteka prvi Nacionalni teden skupnega branja. Na različne načine ga bomo obeležili tudi na naši šoli, vabljeni pa ste, da z otroki berete tudi vi. 

3. dan v Snoviku

Današnji dan smo tako kot prejšnja dva preživeli zelo aktivno. Dopoldan smo spoznali in prehodili Knaeippovo pot, likovno ustvarjali in spoznali kako v termah Snovik izkoriščajo obnovljive vire energije. Popoldan smo preživeli v bazenu, zvečer pa reševali kviz s pomočjo svojih telefonov.

2. dan v Snoviku

Popoldan smo spoznavali zdravilne rastline iz rastlinskega vrta in svoje
možgančke razgibali z logičnimi nalogami. Večer smo preživeli v naravi.
Odpravili smo se na daljši večerni pohod.

1. dan v Snoviku

Učenci in učiteljice so se oglasili in pravijo tako:

Za nami je čudovit sončen dan, ki smo ga izkoristili za dejavnosti na
prostem. Ko smo prispeli v Snovik, smo se  namestili po sobah.  Sledilo
je  kosilo in popoldansko kopanje v zunanjih bazenih.  Aktivnost  so
hitro minile in že je bil čas za večerjo. Dan smo zaključili ob
družabnih igrah.