Mesečni arhiv: maj 2018

Naravoslovni dan -Živim zdravo

Za učence 1., 3. in 5. razreda smo organizirali naravoslovni dan Živim zdravo. Medse smo povabili zunanje sodelavke, ki so se rade odzvale našemu povabilu. Iz ZD Ilirska Bistrica sta prišli Andreja Rebec in Nataša Jenko. Gospa Andreja je izvajala delavnico, v kateri je učencem skušala predstaviti pomembnost vsakodnevnega gibanja. Izvajali so gibalne naloge, ki jih lahko uporabimo tudi v razredu – predvsem naloge za pravilno držo. Gospa Nataša jim je predvajala filmček o skrbi za zobe, ob praktičnem prikazu pa so se učili pravilnega in natančnega ščetkanja zob. Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje Koper se nam je pridružila gospa Nevenka Ražem. Učencem je predstavila prehranjevalno piramido, zdravo in uravnoteženo prehranjevanje in pomen pitja vode.
Bolničarki Helena in Niki pa sta otroke seznanili s temeljnimi postopki oživljanja in uporabe defibrilatorja, naučili so se klicanja v klicni center 112 in namestiti roko v ruto pestovalko.
Bilo je nadvse zanimivo in zelo delavno. Zahvaljujemo se vsem zunanjim sodelavkam.
Anica Prosen, vodja tima Zdrave šole

     

Aktivna pot v šolo- Predstavitev projekta Pešbus

Šolarji, starši in učitelji; kaj menite, ste za to, da bi vsak dan šli peš v šolo ob spremstvu odrasle osebe? Takšna je namreč ideja o projektu, v katerem otroci počakajo na določeni postaji in gredo peš (Pešbus) k pouku.

Gre za idejo, da bi šolarji počakali na določenih vnaprej označenih postajališčih, kamor bi prišla odrasla oseba, oziroma več njih in skupaj bi nadaljevali pot v šolo. Gre za poti, ki so od šole oddaljene okrog 15 do 30 minut hoje. Pešbus je zabaven, varen predvsem pa zdrav način prihajanja šolarjev k pouku. Cilj akcije je, da bi otroci vsak dan naredili nekaj za svoje zdravje, zanemariti pa ne gre tudi številnih koristi za okolje in starše, ki zjutraj niso več obremenjeni z razvažanjem in gnečo na cestah.

Oblika zdrave poti v šolo je del programa Zdrav šolar, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS, izvaja pa ga več organizacij pod vodenjem Inštituta za politike prostora – IPoP.

Program Zdrav šolar so organizacije oblikovale kot odgovor na dejstvo, da osnovnošolci vedno manj časa preživijo zunaj. V šolo jih več ali manj z avtomobili vozijo starši, kar seveda ne vpliva pozitivno na njihovo zdravje, telesno pripravljenost in samostojnost.

Še vedno največ otrok pride v šolo z avtomobili, z idejo Pešbusa pa bi se razbremenili tudi starši.

Ideja je, da se Pešbus razširi po celi Sloveniji v vse občine. Potrebna bi bila le podpora šol, vrtcev in občin, predvsem pa, da bi se vzpostavil zanesljiv urnik odraslih, ki bi bili spremljevalci otrok. To vlogo naj bi prevzeli učitelji, starši ali drugi prostovoljci. Sproti bi se naj dogovarjali, katere dneve bi določena odrasla oseba bila spremljevalec šolarjev v šolo.

Pešbus na naši šoli je letos organiziran prvič. Ideja je padla na plodna tla že v začetku. Podprla jo je ravnateljica in starši 3. in 4. razreda (z Bača in dela Knežaka) – kar je tudi naša ciljna skupina.

Z učiteljem Miletom sva oblikovala načrta za vožnjo Pešbusa, po postajah sem obesila table z napisom, učenci, starši in spremljevalci pa so dobili vse potrebne informacije in liste s podatki.

Projekt bo trajal od 28.5. do 8.6. 2018. Ob njegovem  zaključku zapišem kaj več in priložim fotografije.

Koordinatorica projekta Anica Prosen

MODRA PROGA PEŠBUS 2

RDEČA PROGA BAČ

 

 

Pešbus

Prva vožnja Pešbusa je za nami. Vsi pešpotniki in njihovi spremljevalci so bili točno
na Pešbus postajah. Nasmejani in polni energije so se odpravili proti šoli, kjer jih je
sprejela učiteljica Anica. V vozovnice jim je dala prvo štampiljko kot dokaz, da so res
prišli v šolo peš.

OBČINSKO TEKMOVANJE ODBOJKA MEŠANE EKIPE

V četrtek, 24. 5. 2018 se je v telovadnici OŠ Antona Žnideršiča odvijalo občinsko tekmovanje iz odbojke, na katerega se je prijavilo kar 6 ekip. Poleg nas so na tekmovanju nastopili še učenci iz OŠ Pregarje, OŠ Podgrad, OŠ Jelšane, OŠ AŽ in OŠ DK.

Žreb nas je postavil v skupino skupaj z OŠ AŽ in Jelšanami. Na prvi temi smo dodobra namučili domačine in popustili šele v zadnjem tretjem in odločilnem setu, kjer smo izgubili samo za 3 točke. Na drugi tekmi smo z rezultatom 2:0 premagali OŠ Jelšane in se tako uvrstili v polfinale, kjer nas je čakala prvo uvrščena ekipa iz druge skupine.

Beri naprej

50. DRŽAVNO TEKMOVANJE “KAJ VEŠ O PROMETU?”

Blaž Godina se je z zmago na občinskem prvenstvu v tekmovanju o prometu uvrstil na letos že 50. jubilejno državno tekmovanje, ki se je minulo soboto, 26. maja 2018, odvijalo v Ljubljani.

Zasedel je odlično 7. mesto.

Tekmovanje je bilo sestavljeno iz treh delov. Vožnje po mestu, kjer je potrebno upoštevati vse prometne predpise, vožnji na poligonu in pa iz preizkusa teoretičnega znanja iz cestno prometnih predpisov. Po ogledu proge, po kateri smo se pred samim tekmovanjem v spremstvu sodnikov sprehajali kar 45 minut, se je tekmovanje končno le začelo. Na državno tekmovanje se je uvrstilo 50 učencev in učenk iz vseh občin po Sloveniji. Razdeljeni so bili v tri skupine.

Beri naprej

Pešbus

 V ponedeljek, 28.5.2018 zjutraj,   začne v šolo z Bača in enega dela Knežaka voziti Pešbus.  S Pešbusom se učenci v šolo odpravijo peš v organiziranih skupinah po domišljeno začrtanih poteh in po stalnem urniku. Otroci uživajo v sprehodu s svojimi sošolci in v spremstvu odrasle osebe, starši pa niso več obremenjeni z jutranjim razvažanjem. Vozil bo dva tedna. Zakaj smo se na naši šoli odločili za ta projekt?

– Otroci, ki v šolo hodijo peš, so v povprečju vsak dan fizično aktivni več časa in so bolje telesno pripravljeni kot otroci, ki se v šolo vozijo.

– Pešbus spodbuja osebnostni in socialni razvoj otrok, saj ti razvijajo neodvisnost, krepita se njihov občutek odgovornosti in zavest o lastnih zmožnostih.

– Otroci s premagovanjem krajših razdalj v okolju, ki ga poznajo, postopoma osvajajo prometne predpise in pravila vedenja ter postajajo suvereni udeleženci v prometu.

– Z zgodnjim razvijanjem zdravih navad, kot je pešačenje, vzgajamo ozaveščene posameznike z zdravim in okolju prijaznim življenjskim slogom.

– Pešbus razbremeni starše, ki tako otroke v šolo pospremijo samo ob določenih dnevih, ne pa vsak dan.

– Če otroci v šolo pešačijo, se zmanjša število poti, opravljenih z avtomobilom, in posledično tudi količina škodljivih izpustov v okolje.

V projektu, ob podpori vodstva šole, sodelujejo nekateri tretješolci in četrtošolci. Spremstva na Pešbusu bodo opravljali njihovi starši in stari starši. Hvala jim za to.

Podporo in materiale za izvedbo Pešbusa nudi IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru programa Aktivno v šolo, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano.”

Koordinator projekta:

Anica Prosen, vodja tima Zdrava šola

OBČINSKO TEKMOVANJE »KAJ VEŠ O PROMETU?«

Letos se je malce pozno, pa vseeno, izvedlo prometno tekmovanje. Gostiteljica tekmovanja je bila OŠ Antona Žnideršiča. Tekmovanja so se udeleži učenci vseh 7 osnovnih šol iz naše občine.

Našo šolo sta letos zastopali dve ekipi  v dveh starostnih kategorijah. Ekipo mlajših so sestavljali učenci 6. razreda (Tobija Penko, Žan Rebec, Ažbe Pezdir in Jakob Česnik), ekipo starejših pa Blaž Godina, Jernej Smrdelj, Vid Blažek in Benjamin Nusdorfer.

Tekmovanje je bilo sestavljeno  iz preverjanja teoretičnega znanja, spretnostne vožnje na poligonu in iz znanja cestno prometnih predpisov pri vožnji po mestu.  Naši učenci so se odlično odrezali, saj so osvojili kar 5 medalj in dva pokala za skupno zmago.

Jakob Česnik je z absolutno najboljšim rezultatom na tekmovanju v skupini mlajših osvojil prvo mesto, uspeh je z medaljo za tretje mesto dopolnil Ažbe Pezdir. Žan Rebec je bil šesti, Tobija Penko pa sedmi. Skupno so osvojili prvo mesto med vsemi šolami v naši občini.

Učenci 8. in 9. razreda so bili prav tako odlični. Benjamin Nusdorfer je bil trinajsti, Jernej Smerdel tretji, Vid Blažek drugi, Blaž Godina pa si je s prvim mestom v starejši skupini priboril nastop na državnem prvenstvu, ki bo v soboto, 26. maja 2018 v LjubljaniSkupno so prav tako osvojili prvo mesto.

RAZVRSTITEV: MLAJŠA SKUPINA

  1. JAKOB ČESNIK Knežak
  2. KRISTJAN DODIČ Pregarje
  3. AŽBE PEZDIR Knežak

SKUPNO PRVO MESTO : OŠ TONETA TOMŠIČA KNEŽAK

RAZVSTITEV: STAREJŠA SKUPINA

  1. BLAŽ GODINA Knežak
  2. VID BLAŽEK Knežak
  3. JERNEJ SMERDEL Knežak

SKUPNO PRVO MESTO: OŠ TONETA TOMŠIČA KNEŽAK

Čestitke učencem in mentorju.

Zadnji dan tečaja plavanja

Zadnji dan bivanja v Cerknem. Obiskali smo domači muzej Čemažar. Spoznali smo delček življenja pri njih nekoč. Gospodinja nas je postregla s pravkar pečenimi piškoti. Zelo zanimiv pa je bil tudi ogled partizanske bolnišnice Franje. Kupili smo si spominčke in se po kosilu polni lepih vtisov odpeljali staršem v objem.

Tečaj plavanja- 4. dan

Danes smo plavali za osvojitev različnih plavalnih diplom. Po večerji nas je po muzeju vodil kustos, ki nam je zelo lepo predstavil zgodovino laufarije…značilnih cerkljanskih pustnih mask.  V  hotelu smo polizali sladoled, pojedli vse, kar nam je še ostalo in spakirali kovčke.Ko nam je  učitelj Uroš razdelil plavalne diplome, smo šli spat. Nasvidenje doma.

Več fofografij.