Mesečni arhiv: november 2016

DRŽAVNO TEKMOVANJE V ZNANJU IZ SLADKORNE BOLEZNI

V soboto, 19 .11. 2016, je v Kočevju potekalo državno tekmovanje iz znanja o sladkorni bolezni, ki ga je organizirala Zveza društev diabetikov Slovenije in čigar namen je ozaveščanje mladih o pomenu zdravega načina prehranjevanja ter aktivnega načina življenja za preprečevanje sladkorne bolezni tipa 2. Na tekmovanju sta sodelovala Jernej Smerdel iz 7. razreda in Viva Fatur iz 9. razreda. Oba učenca sta dosegla srebrno priznanje, za kar jima čestitamo.

Klavdija Sotlar, mentorica

SLOVENSKI TRADICIONALNI ZAJTRK NA NAŠI ŠOLI

V petek, 18.11.2016 ob dnevu slovenske hrane, smo vsi učenci in zaposleni na OŠ Toneta Tomšiča Knežak imeli tradicionalni slovenski zajtrk. Ob 8. uri zjutraj smo zajtrkovali domač kruh, domač med, slovensko maslo in mleko ter jabolka od lokalnega pridelovalca. Ob tem smo se pogovarjali o pomenu zajtrka in pomenu domače hrane.

Ob 10. uri smo se pridružili največjemu čebelarskemu pevskemu zboru, vseslovenski akciji, ki je s Slakovo pesmijo Čebelar ta dan združila več deset tisoč pevk in pevcev.

Učenci od 6. do 9. razreda so aktivnosti nadaljevali na naravoslovnem dnevu. Razdeljeni v skupine so pripravljali jedi bogate z različnimi hranilnimi snovmi. Pripravili so degustacijo in jedi tudi predstavili. Recepti jedi:

JEŠPRENOVA SOLATA     DOMAČE MASLO      RAZNOBARVNA SOLATA       SMOOTHIJI

Klavdija Sotlar

Utrinki – povezava do filmčka.

Hrup je za ušesa strup

V sredo, 16. 11., smo si v sklopu naravoslovnega dne šolarji in učitelji ogledali zanimivo in poučno predstavo z naslovom Hrup je za ušesa strup, ki nam je že s prvimi stavki in ustvarjalnimi zamislimi igralca Aleša Kolarja dala misliti in nas opozorila o hrupu in posledicah le tega, ter nam predstavila preventivne ukrepe, s katerimi naj bi se izognili poškodbam sluha. Predstava je bila vsem navzočim izredno zanimiva, še posebej smešne prigode Napa, ki je bil večkrat izpostavljen prevelikemu hrupu. S klikom na fotografijo si oglejte album. Za ostale prigode Napa pa si oglejte spletno stran:

NAPOVI FILMI

PODVIG PRVOŠOLCEV NA DEBELEM RTIČU

Sredina novembra je komaj in prvošolci so se že sami z učitelji  podali za tri dni od doma. Skupaj s starši so se odločili, da bodo opravili 10- urni tečaj plavanja in sicer od 16. do 18. novembra 2016.

Pogumno so  »oboroženi do zob« za bivanje in plavanje na Debelem Rtiču sedli na avtobus in do prihoda domov ni nihče potožil, da koga pogreša (čeprav je bilo to v mislih prisotno napretrgoma). So pač pogumni, ti prvošolci!

Za ogled fotogalerije, klikni na fotografijo zgoraj

Beri naprej

Obvestilo

Starše učencev 1. razreda, ki so danes odšli na tečaj plavanja na Debeli rtič , obveščamo, da so otroci varno prispeli na cilj in se namestili. Začeli so že s planiranimi dejavnostmi.

Oktober – mesec šolskih knjižnic

Tudi na naši šoli smo z različnimi aktivnostmi obeležili mesec šolskih knjižnic. Pričeli smo že v tednu otroka z bralnim zajtrkom, nadaljevali s pravljičnimi uricami po principu ‘lego story teller’  za vrtčeve skupine in prvo triado. Izpeljali smo delavnico izdelave knjižnih kazal in pripravili njihovo razstavo, izbirali smo naj knjigo učencev in učiteljev. Za promocijo branja in šolske knjižnice pa smo skupaj z drugimi učitelji izvedli pouk v šolski knjižnici.

Želimo si, da ne  bi navdušenje za branje, ki ga imajo mlajši otroci usahnilo z odraščanjem.

20161026_121128 20161005_112201 IMG_0175 20161004_073300

VELIKA osveščevalno – zbiralna nagradna akcija

»Ni debate – v Gorenje Surovino dajte stare aparate!«

Od 10. – 27. oktobra 2016 je potekala velika zbiralna akcija starih električnih aparatov. Vanjo se je vključila tudi naša šola. Zbrali smo res veliko količino odpadnih aparatov in baterij (čez 4 tone), saj smo skoraj do zadnjega dne vodili na lestvici šestnajstih šol, ki so sodelovale v akciji. Ob zaključku akcije  smo zasedli drugo mesto glede na zbrano število kg na učenca. Zahvala za ta uspeh gre vsem staršem ter  krajankam in krajanom,  ki so pripeljali stare aparate in s tem pripomogli k osveščanju javnosti o posledicah nepravilnega ravnanja z odpadno električno elektronsko opremo (OEEO) ter skrbi za  ohranjanje bolj čiste narave. Upam, da bomo tudi v bodoče odnašali OEEO v ustrezne odpadkovne zaboje.

Koordinatorica akcije in mentorica Zdrave šole:

Anica Prosen

Na šoli je zagorelo – evakuacijska vaja 2016

“Na šoli je zagorelo. Zapustite prostore…” nas je obvestila ravnateljica. Tako smo se v najhitrejšem možnem času evakuirali iz šole in se zbrali na zbirnem mestu na travniku. Gasilci PGD Knežak so rešili vzgojiteljico, ki je bila ožgana in je imela težave z dihanjem, prav tako pa so našli pogrešana učenca. Vse tri je oskrbela ekipa prve pomoči pri Rdečem križu iz Ilirske Bistrice. Seveda je šlo za simuliran scenarij in na srečo ne za pravi požar. Evakuacijski vaji, ki smo jo dobro izpeljali, je sledila še predstavitev ekipe prve pomoči z defibrilatorjem, predstavila se je tudi šolska ekipa učencev prve pomoči ter gasilci, ki so nam poleg vozila in gašenja prikazali kaj se zgodi, če se nam na štedilniku vžge olje in ga neprimerno gasimo.

Da smo evakuacijsko vajo dobro izpeljali in se pri tem marsikaj naučili, se zahvaljujemo PGD Knežak ter ekipi prve pomoči Rdečega križa iz Ilirske Bistrice.

20161028_110936 20161028_111009 20161028_111918 20161028_113456 20161028_113543 20161028_113705